Imaginace v historických aspektech → Semestrální práce: zadání

Literatura:

Hartmann Franz: Symboly Rosikruciánů. Horus, Brno 1992.

Obsahuje rovněž „znamení ze srdce nebeské matky“ z díla Antonia Ginthera August Vindelicorum, Augsburg 1741.

Pozoruhodná sbírka Rosikruciánům připisovaných duchovních ponaučení, imaginačních cvičení, výkladů symbolů a popisů sil zakletých do drahocenných minerálů.

Serafini Luigi: Codex Seraphinianus. Rizzoli, Milano 2013.

Codex Seraphinianus vyšel původně roku 1981 jako ilustrovaná encyklopedie imaginárního světa, kterou v průběhu 30 měsíců v letech 1976 až 1978 vytvořil italský umělec, architekt a průmyslový designer Luigi Serafini. Kniha má zhruba 360 stran a je napsána šifrovanou abecedou imaginárního jazyka.

Manuskript encyklopedie je psán ručně, s barevnými ilustracemi bizarní a fantastické flóry, fauny, anatomických nákresů, módních návrhů i potravy. Bývá srovnávána se stále ještě nedešifrovaným Voynichovým manuskriptem, povídkou Tlön, Uqbar, Orbis Tertius od Jorge Luis Borgese, jakož i dílem M. C. Eschera a Hieronyma Bosche.

Sfondrati Celestino: Obhájení nevinnosti bohorodičky / Innocentia vindicata Deiparae. Trigon, Praha 1999.

Latinsko-české vydání, z latinského jazyka přeložila Tereza Krekulová. Faksimilní tisk barokního spisu s množstvím celostranných rytin (reprint vydání z r. 1695).

Obhájení nevinnosti, které nejpádnějšími argumenty vzatými ze sv. Tomáše ukazuje, že andělský doktor myslel a psal pro neposkvrněné početí bohorodičky: této knihy část symbolická.

Slovní komentář D. Ž. Bora vykládá symbolické rytiny z hlediska alchymie.

 

 

Pro výběr imaginačního obrazu k zadané semestrální práce si stáhněte Codex Seraphinianus v PDF:

Codex Seraphinianus – HolyBooks.com

Práci odevzdáte út 30/05 na papíru velikosti A3, která pojme všechny vaše představy, odkazy, poznámky atd. včetně škrtání, které nevadí – naopak, je dokladem práce v laboratoriu této imaginace.

Pro přípravu semestrální práce k zápočtu využijete rovněž hodiny příští přednášky út 23/05, která se nekoná.